Perfumeria internetowa VAND JORDEN

Michał Gawlik

Email: info@vandjorden.pl

Telefon: +48 513 747 676
Dane

Nasz bank: mBank, numer konta do wpłat: 91114020040000340278182113

Nip: 7122929953

Regon: 381807629

 

Nuty zapachowe

kompozycja zapachowa

Nuty zapachowe

Głównym składnikiem perfum jest kompozycja zapachowa, która jest stworzona z najróżniejszych olejków zapachowych pochodzenia roślinnego. Zapachy w kontakcie ze skórą rozwijają się w różnym tempie, jedne się ulatniają szybciej a inne o wiele dłużej. Aby można było odróżnić, które zapachy są dominujące w danych perfumach olejki zawsze komponowane są w trzy podstawowe grupy, tak zwane nuty zapachowe. Każda nuta zapachowa ma swoją intensywność, a każde olejki zapachowe, które są częścią danej perfumy są odpowiednio dawkowane i jest to ściśle określone z tym do jakiej nuty zapachowej dany zapach zostanie przydzielony.

Zapachy wyczuwalne w początkowej fazie tj. zaraz po rozpyleniu będą przyporządkowane do nuty głowy, nuty serca to te zapachy, które po dłuższej chwili zaczną być wyczuwalne dla zmysłów a towarzyszyć jej będą nuty bazy, które są jakby tłem danej perfumy.

Nuta głowy – to tzw. góra zapachowa czyli substancje lotne, które najszybciej odparowują i znikają. Jest to pierwszy zapach jaki się czuje po otwarciu buteleczki gdy ulotni się już alkohol (to np. olejki cytrusowe i lawendowy). Jest to zapach najbardziej świeży i lekki. Zapach utrzymuje się na skórze zazwyczaj kilkanaście minut po czym łagodnieje.

Nuta serca – to tzw. środek zapachowy czyli substancje średnio lotne ( modyfikatory). Zazwyczaj są to olejki korzenne i kwiatowe. Rozwijają się one na skórze po kilkunastu minutach od rozpylenia i powodują scalenie wszystkich zapachów tworząc wyjątkowy bukiet zapachowy. Zapach utrzymuje się na skórze zazwyczaj do trzech godzin.

Nuta bazy – to tzw. dół zapachowy w skład którego wchodzą utrwalacze, substancje pozostawiające zapach najdłużej i nadające perfumom ciężkości są podstawowym tłem zapachu Otrzymuje się je z ekstrakcji żywic drzew orientalnych (tony leśne), albo są to produkty odzwierzęce (piżmo, cybet, ambra) naturalne lub syntetyczne (tony ciężkie). Sprawiają, że po rozwinięciu aromatycznego bukietu perfumy długo się utrzymują.